Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji).
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu.

Licznik odwiedzin:
Historia
Publiczne Gimnazjum Nr 2 mieści się przy ul. Legionowej 7. Powstało ono w roku szkolnym 1999/2000 na bazie Szkoły Podstawowej Nr 9.
Pierwszy rok funkcjonowania reformy oświaty stanowił szczególny etap w życiu gimnazjalistów. Zapisał się on jako pierwszy rocznik uczniów uczęszczających do gimnazjum. Był motywacją do solidnej pracy i zachowania godnego wielowiekowej tradycji tego typu szkół. Do nowej szkoły zostali przyjęci absolwenci kilku szkół podstawowych. W gimnazjum znalazło się 14 klas pierwszych. 393 uczniów kształciło 29 nauczycieli. Dyrektorem szkoły została p. Teresa Szulc, wicedyrektorem p. Jerzy Oleksicki. W październiku tego roku odbyły się wybory Samorządu Szkolnego oraz Prezydenta Gimnazjum. Dnia 10 listopada miało miejsce spotkanie z Kołem Byłych Żołnierzy 42 Pułku Piechoty i Ich Rodzin. Na uroczystość przybyła przewodnicząca koła p. Jadwiga Krach i członkowie zarządu. Specjalnym gościem był żołnierz zawodowy 42 PP porucznik Michał Mieczkowski, liczący sobie 96 lat. Niezwykle pomysłowo został zorganizowany pierwszy dzień wiosny. Mury szkoły wypełnili uczniowie - przebierańcy. Od rana strojono drzwi klas i zamieniano je w ukwiecone łąki. W szkole zrobiło się miło i przytulnie. Na sali gimnastycznej odbyły się wybory Miss i Mistera szkoły. 
1 czerwca - Dzień Unii Europejskiej - obchodzony był w sposób szczególnie sympatyczny. Powstały stoiska prezentujące poszczególne państwa należące do Unii. Oprócz walorów wzrokowych i słuchowych wystawy kusiły też walorami smakowymi. Angielska herbatka, kawa po wiedeńsku, sałatka szwedzka, pyszne ciasta to przysmaki, które przyciągały zwiedzających. 3 czerwca w szkole obchodzony był Dzień Dziecka. Uczniowie w pierwszym roku nauki w gimnazjum odnosili sukcesy sportowe, licznie brali udział w konkursach przedmiotowych.
Dzień 30 września roku szkolnego 2000/2001 na trwałe wpisał się w historię Publicznego Gimnazjum nr 2. Tego dnia odbyła się uroczystość nadania szkole imienia 42 Pułku Piechoty, a także wręczenia sztandaru. Pomysł nadania gimnazjum imienia 42 PP podsunęli członkowie Koła Byłych Żołnierzy 42 PP i Ich Rodzin. Historia pułku, zwanego "Białostockimi Dziećmi", bierze początek w 1918 r. w Santa Maria Capue Vetterae koło Neapolu i poprzez udział w wojnie polsko - sowieckiej i wojnie obronnej Polski w 1939 r. dobiega końca w 1944 r. Społeczność szkoły po zapoznaniu się z historią pułku podjęła decyzję o wyborze tego właśnie patrona. Dyrekcja szkoły wystąpiła więc do Rady Miejskiej o nadanie szkole imienia, a Rada Rodziców podjęła uchwałę o ufundowanie sztandaru. Uroczystość rozpoczęła msza św. w Kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Traugutta, w kościele garnizonowym Pułku. Mszę celebrował ksiądz kapelan ppłk Tadeusz Pałuska w asyście ks. Komandora Mariana Wydry i ks. Józefa Grygotowicza. O godz. 12.00 rozpoczęła się uroczystość w siedzibie Publicznego Gimnazjum nr 2, w pięknie udekorowanej, odświętnie wyglądającej sali gimnastycznej. Po przywitaniu przez dyrekcję zgromadzonych gości, grupa uczniów pod kierunkiem Ewy Zagórskiej wykonała inscenizację, która przybliżyła wszystkim zebranym historię 42 PP. Następnie prof. Kazimierz Pieńkowski odczytał uchwałę Rady Miejskiej o nadaniu szkole imienia, a przewodniczący Rady Rodziców dr Piotr Bernacki wręczył sztandar p. dyrektor Teresie Szulc. Specjalni goście wbili symboliczne gwoździe w drzewce sztandaru, major Jerzy Krugiełka wręczył pamiątkowy ryngraf, a uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie.