Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji).
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu.

Licznik odwiedzin:
Kamienie Pamięci
Projekt „Kamienie Pamięci” realizowany był od lutego do maja 2015 r. Nasza grupa projektowa w składzie: Zuzanna Jabłońska kl. I C, Kamila Kuźmicka kl. I C, Stanisław Piktel kl. II A, Dominika Puciłowska kl. III A, Jowita Rutkowska kl. III A, Piotr Drobot kl. III B, Patrycja Piotrowska kl. III B, Gabriela Kaczmarek kl. III B, Dominika Koziatek kl. III B, Stanisława Prokopczuk kl. III B, pod opieką p. Marzeny Joki, realizowała projekt „Kamienie Pamięci- Z modlitwą Ojczyźnie 1939-1989” zainspirowany przez Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku.

Głównym celem projektu było odszukanie, udokumentowanie i upamiętnienie w środowisku lokalnym informacji o naszym bohaterze, a następnie stworzenie z tego reportażu filmowego. Nasze działania rozpoczęliśmy od udziału w warsztatach dziennikarskich przygotowanych przez pracowników IPN-u min. p. Krzysztofa Jodczyka i p. Jarosława Wasilewskiego. Dzięki tym warsztatom uczniowie zdobyli informacje, jak przeprowadzać wywiady, nabyli umiejętności z zakresu realizacji materiału filmowego, sposobu rejestracji obrazu i dźwięku, montażu, języka filmowego, specyfiki nagrań audialnych.

Metodą detektywistycznej dedukcji, staraliśmy  się docierać do różnych źródeł i osób. Zetknęliśmy się z pracą na analizie materiałów archiwalnych, mieszczących się w Instytucie Pamięci Narodowej w Białymstoku. Tam  na podstawie źródeł archiwalnych , zdobyliśmy dużo cennych informacji na temat życia, działalności, aresztowań i represji ze strony władz komunistycznych. Nasze badania archiwalne zostały poprzedzone wykładem   Pana dr. Waldemara Wilczewskiego, który w bardzo przystępny sposób przybliżył nam postać ks. Pietkuna, a następnie przystąpiliśmy do części warsztatowej, zorganizowanej przez Pana Karola Usakiewicza (który przez cały okres realizacji projektu wspierał nas i pomagał w konsultowaniu i merytorycznej ocenie zgromadzonego materiału ).
Interesującą formą zdobywania informacji były przeprowadzane wywiady z osobami, które znały ks. Pietkuna , min. ks. Tadeusz Krahel, ks. proboszcz Andrzej Tałałaj, p. Stanisław Marczuk,  p. Jan Zacharczuk. Wywiady były rejestrowane w formie dialogu filmowego, z których zmontowaliśmy krótki film i stworzyliśmy dodatkowo prezentację multimedialną o życiu i działalności ks. Witolda Pietkuna.

Zwieńczeniem naszych działań była wizyta w Chodorówce Nowej- miejscowości, gdzie spoczywa śp. ksiądz Witold Pietkun. W celu upamiętnienia naszego bohatera, złożyliśmy wiązankę i  zapaliliśmy znicze przy grobie księdza. Przeprowadziliśmy wywiad z proboszczem tej parafii- księdzem Andrzejem Tałałajem, który przekazałam nam cenne informacje, jakim człowiekiem był ksiądz Pietkun.
Produkt finalny tego projektu- krótki film, przedstawiający rozmowy z osobami, które znały naszego bohatera, archiwalne materiały, dokumenty i unikatowe zdjęcia zrobione podczas realizacji projektu można obejrzeć w naszej szkole w sali nr 22 – w kąciku upamiętniający postać ks. Witolda Pietkuna. We wrześniu zamierzamy zaprezentować naszą wystawę o ks. Witoldzie Pietkunie w Podlaskiej Operze w Białymstoku. 
   Przy realizacji tego projektu współpracowaliśmy z następującymi instytucjami: Instytut Pamięci Narodowej OBEP w Białymstoku, Archiwum Archidiecezji w Białymstoku, parafia Św. Rocha w Białymstoku, Kościół Parafialny w Chodorówce Nowej, TVP Białystok, Podlaska Opera w Białymstoku.
Zdobyte przez nas informacje posłużyły do wykonania: ulotki, prezentacji multimedialnej, zbioru archiwalnych dokumentów, filmu o księdzu Witoldzie Pietkunie, kącika upamiętniającego jego postać, wystawy w Operze Podlaskiej, nagrań reportażu o księdzu.
Dostaliśmy się do finału tego ogólnopolskiego projektu, który odbył się 28 maja 2015 r. , gdzie mogliśmy zaprezentować wyniki swoich prac przed uczestnikami z całej Polski i ekspertami. Nasz projekt został w szczególny sposób wyróżniony przez  dziennikarzy TV Białystok, którzy zainteresowali się wynikami naszych prac nad projektem i  przeprowadzili z nami wywiad, który można  było zobaczyć tego dnia  w Obiektywie.
Efekty swojej pracy mieliśmy możliwość zaprezentowania przed społecznością szkolną dn. 18 czerwca 2015 w czytelni szkolonej. Zaprosiliśmy gości, którzy wspierali nas w trakcie realizacji projektu min. p. Karola Usakiewicza, p. Stanisława Marczuka i  Dyrektor Szkoły p. Edytę Haraburdę.
Zebrane informacje, dokumenty, wspomnienia, refleksje z okresu życia i działalności ks. Witolda Pietkuna, pozwoliły nam poznać prawdziwą historię i podtrzymać pamięć o tych, którzy ją tworzyli. Nasz bohater okazał się najlepszym ambasadorem słów św. Pawła z Tarsu: „ Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”, który swoją niezłomną postawą duszpasterską realizował tę dewizę.