Strona wykorzystuje COOKIES w celach statystycznych, bezpieczeństwa oraz prawidłowego działania serwisu (więcej informacji).
Jeśli nie wyrażasz na to zgody, wyłącz obsługę cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki. Rozumiem, nie pokazuj więcej tego komunikatu.

Licznik odwiedzin:
O biblioteceŁatwo nas znaleźć. Mieścimy się na parterze w centralnym miejscu szkoły. Warunki są naszym kolejnym atutem. Uczniowie mają do dyspozycji trzy odrębne pomieszczenia  (sale o numerach 12, 13, 14), w których mieszczą się kolejno: sala multimedialna, wypożyczalnia, czytelnia.                                                                   Wypożyczalnia


Wypożyczenie odbywa się błyskawicznie. Nie mamy tradycyjnych kart czytelnika, nie podliczamy statystyk. Od roku szkolnego 2004/2005 wszystko to robi za nas komputer.


Częściowo wolny dostęp do półek daje możliwość samodzielnego poszukiwania interesujących Was książek. Dodajmy, że jest z czego wybierać: bogaty dział fantastyki, literatury młodzieżowej, poezji, hobby, literatury historycznej ( w tym II wojna światowa ).


W swoich zbiorach mamy też perełki - książki z dedykacjami i autografami ponad osiemdziesięciu autorów, m.in. Anny Onichimowskiej, Edwarda Redlińskiego, Edmunda Niziurskiego, Alfreda Szklarskiego, Wandy Żółkiewskiej , Olgi Tokarczuk, Katarzyny Bereniki Miszczuk oraz wielu, wielu poetów regionalnych.                                                                       Czytelnia

Przestronne wnętrze, nowoczesne i funkcjonalne meble, pastelowe rolety i miękkie tapicerowane krzesła zapewniają czytelnikom komfortowe warunki pracy.

 


W wolnym czasie można tu  przewertować aktualny numer jednego z ulubionych czasopism ( prenumerowane tytuły znajdziecie poniżej, natomiast jeśli zależy Wam na jakichś innych, w miarę możliwości postaramy się sprostać Waszym oczekiwaniom ) czy w ciszy odrobić lekcje, wykorzystując dostępne w księgozbiorze podręcznym słowniki leksykony i encyklopedie.


                 


                                       


W czytelni odbywają się też spotkania z ciekawymi ludźmi, w których uczestniczą nasi uczniowie  oraz reprezentanci zaprzyjaźnionych szkół.                                                              Sala multimedialna

Użytkownicy mają do dyspozycji dziesięć stanowisk komputerowych z dostępem do internetu oraz drukarkę i skaner dzięki uczestnictwie w programie "Cyfrowy Białystok". Nauczyciele mogą również skorzystać z nowego projektora multimedialnego oraz ekranu.


                                                                


Opiekun sali pomaga użytkownikom w wyszukiwaniu informacji, przenoszeniu ich na dyski wymienne, korzystaniu z programów multimedialnych.


Naszym celem jest przygotowanie uczniów do funkcjonowania w społeczeństwie informacyjnym oraz zapewnienie wsparcia dydaktycznego dla nauczycieli.


                                                     I jeszcze kilka słów o nas :)


Biblioteka Publicznego Gimnazjum nr 2 im. 42. Pułku Piechoty w Białymstoku funkcjonuje od pierwszego roku reformy gimnazjalnej. Początkowo działała obok biblioteki wygasającej Szkoły Podstawowej  nr 9, której księgozbiór systematycznie przejmowała. Na zakończenie r. szk. 1999/2000 r. jej zasoby liczyły 529 egzemplarzy. Do tej pory (r. szk. 2014/15) nasz księgozbiór wzbogacił się gigantycznie do 18 tys. książek.


Pamiątkowa  pozycja wpisana do księgi inwentarzowej z numerem jeden to Kamienie na szaniec. Katalog komputerowy zastąpił tradycyjne katalogi kartkowe  (dostępny w godzinach pracy biblioteki). Wszystkie książki na bieżąco wprowadzane są do elektronicznej bazy danych MOL, co daje możliwość komputerowej rejestracji wypożyczeń już od roku szkolnego 2004/2005. Skontrum już dwukrotnie odbywało się z użyciem elektronicznego czytnika.


Jako nauczyciele bibliotekarze dokładamy starań, aby nasza biblioteka była nie tylko magazynem z książkami, czasopismami i stanowiskami komputerowymi, ale także ważnym ogniwem życia kulturalnego szkoły. 


Staramy się stwarzać uczniom szansę udziału w konkursach międzyszkolnych, powiatowych, a nawet ogólnopolskich. Możemy poszczycić się licznymi sukcesami zgłaszanych uczniów. Wydaliśmy dwa tomy poezji promujące twórczość, dostępne nawet w Bibliotece Narodowej. Ponadto organizujemy liczne spotkania z ciekawymi ludźmi - raz zapraszając artystów do siebie, innym razem odwiedzając ich w mieście  czy organizując wyjazdy na spotkania autorskie odbywające się w różnych miejscach Polski. Tradycją biblioteki są cyklicznie odbywające się imprezy takie jak Wybory PG 2, Quiz na Superasystenta Biblioteki , Fantolotek, Walentynkowe wróżby.


Warto nas odwiedzać, bo biblioteka to również miejsce, gdzie możecie bliżej poznać kolegów i koleżanki z innych klas.